Bir olay olduğu durumda yapılması istenen aksiyonların programlanabildiği alandır. Yönetici, Yönetim Paneli→Veri Yönetişimi→Yönetişim Politika Ayarları alanından kural eklenebilir.

Yeni Kural ekle butonuna basılarak kural oluşturulabilir. İlk olarak hangi işlem olduğunda bir aksiyon alınması isteniyorsa o listeden seçilmelidir. Kural adı da girilerek bir sonraki aşamaya geçilebilir.

Seçmiş olduğunuz işlem için filtre uygulamak mümkündür. Filtre Detay sekmesinde sağ üst alanda yer alan Filtre Tipi butonuna basılarak filtre eklenebilir.

Bilgi

Kural bilgisi sekmesinde seçilen işleme göre filtrelerde farklılık görülebilir. 

Etiket filtresi sistem tarafından otomatik eklenen hassas veri etiketlerine göre filtreleme yapmayı sağlar.

Kullanıcı-Grup filtresi işlemi yapan kişiyi filtrelemek için kullanılır. Eğer kural tüm kullanıcıları etkilemesin istenirse bu filtre kullanılır. 

İstek Kaynağı filtresi ile işlemin yapıldığı kullanıcı aracına göre filtreleme yapılabilir. 

Link filtresi ile işlem kapsamı ve güvenilir alanlar için işlem yapılabilir. 

IP filtresi ile isteğin yapıldığı IP'lere göre kural eklenebilir.

Lokasyon filtresi ile işlemin yapılacağı alana göre kural eklemek mümkündür. 

Paylaşma filtresi ile paylaşımlar için filtreleme eklenebilir. (süre, yetki ve paylaşım süresi bazında) .Yetkiler arasındaki koşulların da filtrelenmesi mümkündür.(Sadece paylaşma işlevi için aktiftir.)


Bir kurala etiket filtresi uyguladığınızda birden fazla parametreyi ilişkilendirmeniz mümkündür. Yukarıdaki örnekte belgenin filtreye takılması için 2 veya daha fazla TCKN içermesi ve Kredi kartı veya IBAN numaralarından 3 adetten fazla içermesi gerekmektedir. Her satırın yanındaki + butonu ile ve/veya cinsinden ilişki oluşturulabilir. 


Son adım olarak bir önceki adımlarda girilen durum oluştuğunda hangi aksiyonun alınması gerektiği seçilmelidir. Aksiyon olarak işlemi engelleyebilir, istenilen bir kullanıcıya bildirim ya da e-posta gönderttirilebilir ve link oluşturma ve dosya paylaşımı için onay mekanizmasına gönderttirilebilir. Bilgi

Engelleme seçeneği bildirim ya da e-posta seçilmediği durumlarda aktif olur. Engelle butonu pasif görünüyor ise daha önceden eklenmiş e-posta ve bildirim gönderme aksiyonları silinmelidir.

Kaydet butonuna basılarak kural kaydedilir. 

Olay Görüntüleyici alanıyla Veri Yönetimi Politika Ayarları ile girilen kurallar tarafından yakalanmış olayların listenmiş hali görüntülenir. 


Bilgi

ilk sayfada seçilebilecek işlem listesi lisansa göre farklılık gösterebilir. Seçilebilecek filtreler de ilk sayfada seçilen işlem ve lisans bazında farklılaşabilir.

  • No labels